Share

Demoniczna prawda zakopana w przeszłości, czyli "Sarkofag"

Jakie tajemnice zapisano w historycznych grobowcach? Czy namiętność zawsze prowadzi do zguby? Co z walką w imię sprawiedliwości, gdy opresyjny system nie pozwala na zachowanie prywatności? Nad tymi kwestiami zastanawia się Jacek Ostrowski, który na kartach „Sarkofagu" udowadnia, że jest nie tylko mistrzem w kreśleniu zbrodniczych intryg, ale również doskonałym obserwatorem rzeczywistości.


W myślach i słowach Zuzy Lewandowskiej – literackiej córki Ostrowskiego – oddano nieprawdopodobnie zróżnicowane emocje, dzięki którym mamy szansę zrozumieć reguły rządzące światem głębokiego PRL-u. Charakterna Pani mecenas jest zaś niezłomna, nieustępliwa, wierna swoim zasadom i przekonaniom. Nienawidzi komunistycznych porządków, który jest dla niej chaosem. Jako przedstawicielka rodu płockiej inteligencji charakteryzuje się moralną szlachetnością, choć potrafi być przecież równocześnie wulgarna. Słowem – magnetyzująca osobowość, która...


...przyciąga zbrodnicze tajemnice. Intrygi spisane czerwonym, krwistym atramentem. Taka jest choćby sprawa zaginięcia Stanisława Pawlaka, która nie może pozostawiać obojętnym. Ofiara znała się bowiem z Ambrożym Lewandowskim, ojcem Zuzy, również członkiem palestry. Tajemnica śmierć stanowiła ostatnią sprawę mecenasa. Echa przeszłości dają o sobie znać również w codziennym życiu. Pojawiają się nowe dowody, kolejne ofiary, a na domiar złego Zuza Lewandowska musi radzić sobie z tropiącymi ją przedstawicielami Służby Bezpieczeństwa. Pajęcza siatka zbrodni, w której nic nie jest oczywiste, a kolejne wybory tylko komplikują sprawę.


Wielopłaszczyznowa polityka, obyczajowa strona zapomnianej rzeczywistości. Sekrety historii. Kryminalne namiętności. Ale jest w pisarstwie tego twórcy coś jeszcze. Bo mroczna rzeczywistość zostaje rozświetlona przez humor – czarny, smolisty wręcz niekiedy, a przez to prowokujący. Przesłuchanie mecenas przez milicję, sąsiedzkie konflikty, komentująca wszystko Zgaga, papuga Lewandowskiej, a także kapitan Mariański... PRL może przerażać, budzić emocjonalne demony, ale może też stanowić pretekst do tego, aby opisać absurdy aparatu władzy.


Jacek Ostrowski w perfekcyjny sposób splata ze sobą rozrywkową formułę – polityczny thriller retro – z uniwersalnymi historiami, w których odsłania zbrodniczą naturę ludzi i systemu. „Sarkofag" to kolejny rozdział większej, niezmiennie wartościowej opowieści. Autor po raz trzeci udowodnił bowiem, że jest nie tylko mistrzem w kreśleniu zbrodniczych intryg, ale również doskonałym obserwatorem rzeczywistości.

Marcin Waincetel

Demoniczna prawda zakopana w przeszłości, czyli "Sarkofag"
Autor:Jacek Ostrowski
Wydawnictwo:Skarpa Warszawska
Premiera:2019-11-25

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.