Share

Czeska zbrodnia w intrygujących "Krokach mordercych"

Opowieść o morderstwie, w której równie ważne jest nie tylko rozwiązanie sprawy, ale odkrycie prawdy zapisanej w sercach i umysłach zwykłych ludzi – świadków zła. Aby odgadnąć tajemnicę trzeba będzie poruszać się w rytm „Kroków mordercy". Tak brzmi tytuł kryminalnej powieści spisanej piórem Michaeli Klevisove, która w nadzwyczaj przekonujący sposób udowadnia wartość współczesnej czeskiej literatury rozrywkowej.

Sceneria zbrodni jest osobliwa. Urocza, ale złowroga zarazem. Bo w miejskim lesie położonym na obrzeżach Pragi, na wzgórzu zwanym Baba, zostaje znalezione ciało młodej kobiety należącej do Weroniki Truskawki. Pozornie prosta sprawa komplikuje się, gdy dowiadujemy się, kim jest Julia Keller, dojrzała kobieta, ceniona dziennikarka, wielbicielka sztuki. Prowadząca dostatnie, szczęśliwe życie w gronie dobrze wyselekcjonowanych bliskich. W starodawnej wilii, rezydencji Julii, zapisano jednak tajemnicę z przeszłości, której echo rozchodzić będzie się w czeskim lesie...

Klevisova z wyczuciem określa aurę niepokoju, rozrysowuje społeczne tło oparte na dobrze zniuansowanych, wiarygodnie umotywowanych bohaterach, z których prawdę wydobyć będzie się starał Inspektor Bergman, dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kotów, ceniący porządek i konkret. Potrafiący współczuć, otworzyć się na ból i szczęście, a równocześnie w doskonale sposób badający naturę zbrodni. Pomagają mu w tym jego współpracownicy – Sylwia Rolnik oraz Adam Danesz. Poznanie się z historią trójki przedstawicieli prawa to równocześnie wejście w świat nowego cyklu. Intrygującego, bo odnoszącego się do sfery emocjonalnej, do sztuki, do natury, a także obrazu codziennego życia Czechów.

Autorka w subtelny sposób zdaje się nam mówić o tym, jak zatracamy się w dobrobycie, jak zapominamy o tym, aby dbać o relacje z najbliższymi, czego dowodem jest napięcie pomiędzy Julią a jej córką. Co z tym wspólnego ma zagadkowa śmierć dziewczyny? Kto i od kogo dostaje pogróżki? Czy motywacją jest zemsta? Uczuciowa żądza? Chęć posiadania? Pytania prowokujące do tego, poszukiwać, stopniowo odkrywać tajemnice zbrodni, za którą stać może niemal każdy z mieszkańców podmiejskiej dzielnicy Pragi. W pozornie dobrosąsiedzkich stosunkach zdarzają się przecież kłamstwa, półprawdy, prawdy nieoczywiste... W „Krokach mordercy" znajdziemy na to mnóstwo dowodów.

Pierwsza powieść z nowego cyklu o inspektorze Bergmanie to opowieść, która zwraca uwagę poprzez szczególny styl – spokojny, wyważony, kryminalne tajemnice rozpisane na galerie niejednoznacznych postaci, a także nastrój... odnoszący się do grozy, ale i melancholii, obyczajowych refleksji rozpisanych z subtelnym humorem i prawdami o nas samych. Czeska autorka może być prawdziwym odkryciem na rynku literackiej zbrodni. Fascynująca lektura! Warto zwrócić uwagę, że to kolejna wartościowa pozycja wydana za sprawą oficyny Stara Szkoły. Nie tak dawno mieliśmy bowiem okazję poznać rewelacyjną – w formie, jak i treści – powieść „Jego krwawe zamiary" finalisty Nagrody Bookera 2016. Bardzo dobrze selekcjonowane propozycje!

Marcin Waincetel

Czeska zbrodnia w intrygujących "Krokach mordercych"
Autor:Michaela Klevisová
Przekład:Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo:Stara Szkoła
Premiera:2019-06-03
Liczba stron:440

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem
Zapowiedzi

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.