Share

Cykl- Tomasz Horn


Tomasz Horn to dziennikarz, historyk-amator i miłośnik pakowania się w kłopoty. Zaprzeczając wszelkiemu prawdopodobieństwu, udało mu się zdobyć materiał na artykuły o pochówku zamordowanego mistrza krzyżackiego, legendarnej krypcie Hindenburga oraz szczątkach Mikołaja Kopernika. Przy okazji podpadł rosyjskim pogranicznikom, wielkoniemieckim nacjonalistom oraz polskim komandosom. Wszystko jednak w imię odkrywania tajemnic przeszłości oraz zewu przygody...
Stworzony przez Krzysztofa Beśkę Tomasz Horn to współczesny Pan Samochodzik w wersji noir. Nie taki grzeczny, nie grający zgodnie ze wszystkimi regułami, ale ostatecznie dążący do podobnego rezultatu. Zarówno tajemnica „krzyżacka", „pruska", jak i „kopernikańska", to sprawnie przygotowane zagadki kryminalno-historyczne, podane w sosie wartkiej akcji. Niezależnie zaś od literackich i edukacyjnych walorów trylogii Beśki, niejednego czytelnika ujmie atmosfera swojskości. Autor pisze o Pomorzu, Warmi i Mazurach jako znanej sobie krainie dzieciństwa i młodości, mieszając komat beztroskich wakacji ze szpiegowskimi aferami. Przy okazji możemy się spodziewać tego, z czego proza Beśki jest znana – wojskowego folkloru, drobiazgowych opisów militarnego sprzętu i wyposażenia, i filmowych „onelinerów" rzucanych przez Horna. Także historyczne wstawki, które w wielu podobnych powieściach pełnią rolę „zapychacza", tu są dopracowane i sprawnie zaznajamiają czytelnika z tajemnicą z przeszłości.
To dobra lektura, nie tylko sama w sobie, ale traktowana też jako literacki przewodnik turystyczny po północno-wschodniej Polsce. Polecamy.

Ocena: 4/5

 

Cykl- Tomasz Horn
Autor:Krzysztof Beśka
Wydawnictwo:Oficynka
Premiera:2020-06-08

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.