Share

Bolesne traumy i zbrodnie sprzed lat - "Kiedyś Cię odnajdę"

Świat ludzkich uczuć - skrywanych emocji, naturalnych, ale też wyuczonych zachowań – intryguje i zdumiewa. Nic dziwnego, że dla wprawionej autorki może stać się on przestrzenią, w której zapisany zostanie dramat i zbrodnia. Potępienie i odkupienie. Małgorzata Rogala, pisarka z nieprawdopodobnym okiem do obserwacji rzeczywistości, społeczną wrażliwością, udowadnia to na kartach powieści „Kiedyś Cię odnajdę".

Rogala nie boi się poruszać spraw ważnych, kontrowersyjnych, stanowiących tabu. Przemoc wobec kobiet – zarówno psychiczna, jak i fizyczna – stanowi zasadniczy motyw kryminalnej opowieści, w której bohaterki stały się ofiarami napaści seksualnych. W nieoczywisty, mrożący krew w żyłach sposób wiąże się to z kolei z serią morderstw. Sprawca zachowuje się jak bestia. Dzika, bezwzględna, trudna do uchwycenia. Autorka postawiła pytanie o naturę winy, kary – o tematach trudnych pisze z wrażliwością, wyczuwalną empatią. To niesamowicie istotne.

„Kiedyś Cię odnajdę" to historia osnuta na sprawie Weroniki, której życie zostało naznaczone traumą – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Przewodniczką i opiekunką dla nastoletniej wówczas córki była Olga, najlepsza przyjaciółka tragicznie zmarłej matki. Tyle tylko, że Olga stała się ofiarą mordu. Okoliczności przestępstwa są bliźniaczo podobne do tragedii sprzed lat. Weronika, teraz już dorosła, świadoma, pragnąca odkupienia i znalezienia zbrodniarza, rozpoczyna własną krucjatę. Prywatne śledztwo.

Małgorzata Rogala dba o to, aby oddać emocjonalną prawdę. Nie tylko kryminalna intryga – przemyślana, angażująca – lecz również odpowiednie ujęcie charakterystyki bohaterów, zwłaszcza Weroniki Nowackiej, zdeterminowanej, acz targanej wątpliwościami stanowi wartość powieści. Nad całością unosi się gęsta atmosfera, akcja prowadzona jest nieśpiesznie. Autorka z wielką mądrością opisuje też skomplikowany mikro-świat szkoły, gdyż poprzez kreację Weroniki możemy poznać specyfikę pracy szkolnego pedagoga. Zawodu niesamowicie trudnego i ważnego.

„Kiedyś Cię odnajdę" to powieść ważna i intrygująca. Niepozbawiona walorów rozrywkowych – bo czyta się ją naprawdę z zapartym tchem – stanowi też ważny głos w sprawie społecznych dramatów rozgrywających się każdego dnia. Tego, jak radzić sobie z presją i traumą. Ze zbrodnią zapisaną w sercach – bywa, że niewinnych, bywa, że toksycznych. Małgorzata Rogala to autorka, której z całą pewnością warto jest słuchać.

Marcin Waincetel

Bolesne traumy i zbrodnie sprzed lat - "Kiedyś Cię odnajdę"
Autor:Małgorzata Rogala
Wydawnictwo:Skarpa Warszawska
Premiera:2019-03-21
Liczba stron:304

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.