Share

Batman. Rok pierwszy

Gotham City to miasto mafijnych porachunków, bezprawia, codziennych przestępstw, wynaturzeń, bestialstwa, korupcji. Miasto zbrodni. Na długo zanim nocną straż w Gotham zaczął pełnić w nim Batman, miasto miało już swojego obrońcę. Jego imię to Jim Gordon. I to właśnie on, obok Mrocznego Rycerza, jest głównych bohaterem kultowego komiksu „Batman. Rok Pierwszy".


Frank Miller, słynny amerykański scenarzysta, jeden z najważnieszych twórców współczesnego komiksu, przedstawił narodziny i kształtowanie się legendy superbohatera. Ukazał motywacje, wewnętrzną oraz zewnętrzną walkę Bruce'a Wayne'a, czyli Batmana. Herosa, który zmaga się z traumą, jaką było morderstwo jego rodziców w Crime Alley. Zamaskowany obrońca Gotham prowadzi osobistą krucjatę, walkę z przestępczością utożsamianą na początku z ulicznymi bandydatami, a pozniej również z psychopatycznymi super-złoczyńcami, jak Książę Zbrodni, Joker. Bywa jednak również tak, że Batman konfronotwać musi się z organami ścigania.


Bo Mroczny Rycerz wzbudza strach, niepokój. Wszak jest to Człowiek-Niepoterz. Miejska legenda o istocie, która czai się w mroku, potrafi wzbudzić powątpiewanie w sercach najdoważniejszych nawet ludzi. Choćby Jima Gordona, początkującego mundurowego, przyszłego komisarza policji Gotham. Gordon sportreowany jest jako facet z zasadami, który próbuje odnaleźć się wśród skorumpowanych gliniarzy. Miller to mistrz w kreowaniu moralnie niejednoznacznych charakterów, bo również Jim daje porwać się zgubnym namiętnościom. A stawka o jaką toczy się gra jest bardzo, ale to bardzo wysoka. Związana z życiem (nie)winnych, prawdą oraz honorem.


„Batman. Rok pierwszy" to w równym stopniu kryminał, co opowieść gangsterska. Mroczna i niepokojąca, w której dwójka bohaterów – Jim Gordon oraz Bruce Wayne – na swój sposób podejmują walkę z bezprawiem w Gotham City. W mieście grzechu swój dom mają również między innymi Selina Kyle (Catwoman) oraz Harvey Dent (Two-Face). Na kartach albumu widać, w jaki sposób rodzi się zło i występek. Mroczna, bezkompromisowa historia, którą w niezwykły sposób zwizualizował David Mazzucchielli. Amerykański plastyk kreśli realistyczne rysunki z silną linią konturów, które są wyraziste, zapadające w pamięci. Jest w obrazach Mazzucchielliego pewna drapieżność i dzikość uwidoczniająca się w scenach konfrontacyjnych, ale też zaskakująca nastrojowość. Gotham to bowiem siedlisko występku, które jednak fascynuje przez swoją złowrogą aurę. Sugestywny charakter tego miejsca to również zasługa kolorystki Richmond Lewis, która potrafiła nasycić historię odpowiednią dramaturgią za sprawą zróżnicowanej palety barw z dominującą czernią i błękitem. Czarowne przedstawienie.


Opowieść o narodzinach bohaterów. Detektywistyczne śledztwo. Walka z bezprawiem. Walka o honor... Ten komiks to czarny kryminał, w którym bohaterem są nie tylko ludzie, charakterni, naznaczeni tragicznym rysem, ale również miasto. Zakazane dzielnice w miejskiej dżungli – wyraziste cienie, mocne kontrasty... „Batman. Rok pierwszy" to jedna z perełek współczesnego komiksu, którą poznać powinien każdy miłośnik historii kryminalnych.

Marcin Waincetel

Batman. Rok pierwszy
Autor:Frank Miller, David Mazzucchelli
Przekład:Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo:Egmont
Premiera:2015-12-02
Liczba stron:144

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.