Share

Animowana "Zbrodnia i kara"

"Zbrodnia i kara" niezmiennie fascynuje. Prowokuje do pytań na temat ludzkiej natury, wartości, w które wierzymy i wewnętrznych demonów, które prowokują do złego. Piotr Dumała, ceniony reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, postanowił, że słynne dzieło Fiodora Dostojewskiego posłuży mu jako scenariusz do stworzenia animowanego filmu. Sugestywnego, mrocznego i niejednoznacznego. Tak w formie, jak i treści.

Dumała przyznał kiedyś, że jego interpretacja "Zbrodni i kary" stanowi tak naprawdę przede wszyskim historię miłości. Uczucia, które może być zniszczone przez obsesję. Motywowani dobrem lub złem, poczuciem sprawiedliwości lub zemsty, dokonujemy wyborów. Nie tylko, choć również, w imię miłości. Animowana opowieść rozgrywa się w onirycznym XIX wiecznym mieście - Petesburgu, które na moment staje się również Nowym Jorkiem. To film z uniwersalną wymową. Obrazy Dumały wzbudzają niepokój, całość posiada nieprawdopodobnie psychodeliczny charakter, ale też ciekawość nad tym, jak skonstruowana jest to historia. Nasz rodak opracował rysunki wykonane na płytach gipsowych, co pozwoliło na płynne przechodzenie jednego obrazu filmowego w drugi, a także uzyskiwanie faktur zbliżonych do malarstwa olejnego. Misterne, dopracowane w szczegółach dzieło.

Filmowiec rozpoczyna swoją opowieść dokładnie w taki sam sposób, jak przed wiekami uczynił to Dostojewski, czyli zdaniem: W początkach lipca pod wieczór, niezwykle upalnego dnia..." Nie jest to jednak wierna ekranizacja, ale dzieło osnute na motywach jednej z najwiękniejszych historii w dziejach literaury. Zaintrygowani? Zobaczcie film.

https://www.youtube.com/watch?v=monyT_Is5vk

"Animacja to zaczarowane pióro, którym udaje mi się opisywać moje fantazje" - P. Dumała

reżyseria: Piotr Dumała
scenariusz: Piotr Dumała
gatunek: AnimacjaDramatKrótkometrażowy
produkcja: Polska
premiera: 30 sierpnia 2002 (Polska) wrzesień 2000 (świat)

 

 

Animowana "Zbrodnia i kara"
Autor:Piotr Dumała

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.