Share

Alek Rogoziński zaprasza na plan filmowej zbrodni - "Raz, dwa, trzy... giniesz Ty"

Życie to sztuka, którą odegrać można w przeróżny sposób. Nieco podobnie jest z kryminałami – historiami wyjątkowo pojemnymi, jeśli chodzi o gatunkowe konwencje. Prawdziwą sztuką jest natomiast połączyć zbrodnie z humorem, a popkulturową formułę z obyczajowymi refleksjami. Alek Rogoziński, autor „Raz, dwa, trzy... giniesz ty!" zaproponował śmiertelnie udaną wyliczankę – być może jeden z najbardziej oryginalnych kryminałów tego roku.

Książe Kryminału, jak słusznie bywa określany Alek Rogoziński, swoisty kontynuator dziedzictwa Joanny Chmielewskiej, wprowadza nas w świat rodzimego show-biznesu, który naznaczony jest fałszem i zakłamaniem, gdzie niemal wszystko i wszystkich można kupić, a następnie sprzedać. Dotyczy to nie tylko wysokoprocentowych substancji i kontraktów na produkcje, ale również relacji międzyludzkich. Ten swoisty mikroświat będzie musiała opisać Agnieszka, mądra i młoda, spostrzegawcza dziennikarka, której zadaniem jest spisanie reportażu z planu filmowego. Emocji tam, to znaczy – na planie, nie brakuje. Trupa – też nie.

Autor z wyczuciem nakreślił kryminalną intrygę – przewrotną i zaskakującą, dodajmy – którą podkreślono za sprawą humoru sytuacyjnego. Emocjonalnych koktajl (swoją drogą „Koktajlem" opatrzono tytuł plotkarskiego magazynu, do którego pisuje Agnieszka) serwują nam bohaterowie charakterni i charakterystyczni. Alek Rogoziński przejawia niesamowity talent w tym, aby oddać specyfikę naturalnego języka z konkretnych grup społecznych. Jego postacie żyją! Targani wątpliwościami, namiętnościami, plotkujący, knujący, poszukujący... prawdy w świecie zbrodni!

Swoiste śledztwo prowadzone przez Agnieszkę odnosi się nie tylko do zabójstwa Bartka, aktora debiutującego na wielkim ekranie, lecz również tajemnicy sprzed siedemnastu lat. Pewnego wypadku, który wydarzył się dokładnie w tym samym miejscu. Czy w życiu wszystko da się przewidzieć? Czy każdy z nas odgrywa jakąś z góry wyznaczoną rolę? Kim jest wreszcie morderca, który raczej nie poprzestanie na jednej ofierze? Sprawą zajmuje się nie tylko Agnieszka i jej przyjaciółka Oliwia, lecz również znani z poprzednich książek komisarz Darski z ukochaną Betty oraz Róża Krull czy Pepe.

Twórca „Raz, dwa, trzy... giniesz Ty" potrafi bawić formą i treścią – czyni to w sposób mistrzowski! Dość powiedzieć, że poza oryginalną, zbrodniczą intrygą w powieści ukazano w krzywym zwierciadle proces twórczy. Na planie filmowym trwają bowiem zdjęcia do ekranizacji książki „Jak Cię zabić, kochanie", której autorem jest niejaki... Alek Rogoziński. Nawiązań i smaczków jest zresztą o wiele, wiele więcej. Z każdym rozdziałem pojawia się nowa niespodzianka – to lektura, którą delektować się można podobnie, gdy odkrywamy nowe smaki czekoladowe bombonierki. Jest naprawdę słodko!

Alek Rogoziński w niesamowicie inteligentny sposób przedstawia nam mikroświat, rozrywkowego piekiełko, gdzie liczy się siła pieniądz, układy i układziki, a także – w nawiązaniu do filmowego show-biznesu – nie do końca czysta gra na emocjach. „Raz, dwa, trzy... giniesz Ty" to lektura arcyciekawa, wciągająca, nieoczywista na kilku poziomach, w której zapisano śmiech i łzy, poczucie strachu i ironii. Nad wyraz udana wyliczanka popkulturowa!

Marcin Waincetel

 

Alek Rogoziński zaprasza na plan filmowej zbrodni - "Raz, dwa, trzy... giniesz Ty"
Autor:Alek Rogoziński
Wydawnictwo:Skarpa Warszawska
Premiera:2019-05-15

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.