Share

6 głównych powodów, dla których warto oglądać serial "Mindhunter"

Jest rok 1979. Dwóch agentów FBI zostaje wyznaczonych, aby przesłuchać osadzonych w więzieniu seryjnych morderców i wykorzystać pozyskaną wiedzę do zamknięcia nierozwiązanych spraw... w ten właśnie sposób zaczyna się "Mindhunter" (koniecznie zerknijcie na zwiastun), wyjątkowy serial wyprodukowany dla Netflixa, w którym kryminalne sprawy łączą się z thrillerem psychologicznym. Co wyróżnia produkcję na tle innych historii?

 

  • „Mindhunter" to fikcja, która łączy się z rzeczywistością, bo postać agenta Holdena Forda (Johnathan Groff) została zainspirowana biografią Johna E. Douglasa, który jest jednym z pierwszych profilerów w historii FBI. Można powiedzieć, że Douglas jest prekursorem w filozofii i systemie profilowania kryminalistów. Istotną postacią w historii jest również agent Robert K. Ressler, specjalista od badania zachowań przestępców, którego życie zainspirowało twórców przy budowaniu postaci serialowego Billa Tencha (Holt McCallany). Podobnie zresztą z dr Ann Wolbert Burgess, która była natchnieniem dla scenarzystów przy telewizyjnej dr Wendy Carr (Anna Torv)
  • Zupełnie nowe spojrzenie na świat zbrodni. Twórcy zdecydowali się, że intryga zostanie poprowadzona nieśpiesznie, z przywiązaniem do najmniejszych nawet detali – zwróćcie choćby uwagę na to, jak prowadzone są dialogi. Agenci zbierają informacje potrzebne do stworzenia profilu kryminalisty poprzez rozmowy ze świadkami i najbliższymi – tak ofiar, ale również przestępców. Zbieranie informacji na temat miejsca ich pochodzenia, dorastania, to istotny element w zbieraniu poszlak. Widzowie mają okazję poczuć się niczym prawdziwi śledczy.
  • Nad serialowym projektem pieczę sprawuje David Fincher, a więc jeden z najlepszych współczesnych reżyserów specjalizujących się w thrillerach i kryminałach. W filmografii amerykańskiego twórcy znajdziemy między innymi film „Siedem" z Morganem Freemanem i Bradem Pittem, „Gra" z Michalem Douglasem czy „Dziewczyna z tatuażem" na podstawie prozy nieodżałowanego Stiega Larssona.
  • Co sprawia, że ludzie popełniają zło? Czy jest to wynik genów, a może wychowania? Naturalnych skłonności, a może jednak ciągu impulsów? Natury czy kultury? W serialowym „Mindhunterze" twórcy zabierają nas w podróż do najbardziej mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu, aby zastanowić się nad udzieleniem odpowiedzi. Nad całością telewizyjnego widowiska unosi się aura niejednoznaczności. Intrygujące, a przez to niebywale wciągające śledztwo.
  • Galeria przerażających zwyrodnialców. W serialu mamy okazję przyjrzeć się serialowym odpowiednikom prawdziwych złoczyńców. Jak działali? Co motywowało ich do aktów bestialskiej przemocy i uśmiercania swoich ofiar? Tajemnice, które mroża krew w żyłach i każą zastanowić się, co warunkuje nasze działania. Edmund Kemper, Monte Ralph Rissell, Jerry Brudos, Charles Manson... nie da się ukryć, że spotkanie z morderczymi umysłami to jeden z najciekawszych aspektów "Mindhuntera".
  • Niebywała chemia pomiędzy parą głównych bohaterów. Męska, szorstka niekiedy przyjaźń - podobna czasami do tej znanej z "True Detective" - oparta jednak na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Holden Ford oraz Bill Tench magnetyzują uwagę widzów, stanowią dla nas nietypowy duet przewodników po krwawych szlakach zbrodni. W co wierzą? Jakie wartości wyznają? Jak układa się ich życie prywatne? Wreszcie... w jaki sposób radzą sobie z presją i wyzwaniami? Szczególna relacja, która wpływa na nastrój całego widowiska.

Marcin Waincetel

6 głównych powodów, dla których warto oglądać serial "Mindhunter"

oceń:

Nowy komentarz
Musisz się zalogować aby dodać komentarz
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.