Share

Polskie zabójczynie. Sezon 3

I
Powraca kontrowersyjny, ale ceniony przez widzów program sieci Crime+Investigation Polsat. 28 lutego nastąpi premiera pierwszego odcinka nowego sezonu Polskich zabójczyń. Tematami programu są najbardziej znane polskie sprawy kryminalne, w których sprawcami są kobiety. Twórcy nie omijają najbardziej kontrowersyjnych i rozpoznawalnych medialnie dochodzeń, choćby w jednym z odcinków pierwszego sezonu zajęli się sprawą matki Madzi z Sosnowca.

II
Formuła programu jest prosta niczym napięta garota: narrator opisuje przebieg zdarzenia, a aktorska rekonstrukcja zbrodni oraz kluczowych elementów śledztwa przetykana jest wywiadami z osobami zaangażowanymi w poszukiwania i proces zabójczyń. Rekonstrukcje nie dominują; są raczej uzupełnieniem rozmów z uczestnikami i świadkami dochodzenia. Dynamiczny montaż, trzymająca napięciu muzyka zapewniają historiom polskich zabójczyń należytą oprawę. Dwadzieścia kilka minut podróży w głąb umysłów polskich zabójczyń to porcja raczej wystarczająca widzowi na tydzień - każdy odcinek poświęcony jest jednej sprawie kryminalnej, opisanej całościowo, ale bez zbędnych ozdobników.

Autorzy programu często sięgają po najbardziej niepokojące i przerażające aspekty zbrodni. Oglądamy materiały o przemocy domowej, miłosnych zemstach i dzieciobójstwie. Twórcy balansują po cienkiej linii pomiędzy przerażającą edukacją a makabrą, ale nie przekraczają granicy dobrego smaku i szacunku wobec śmierci.

Przed kamerami występują policjanci, prokuratorzy oraz psychologowie, mający udział w poszukiwaniach i procesach morderczyń. Nie wszyscy występują pod własnym nazwiskiem, wielu gości programu, zwłaszcza pozostający w czynnej służbie policjanci, ukrywa twarze i głosy pod maskami cyfrowego zniekształcenia. To pozorne oddzielenie widza od sprawy paradoksalnie dystans ten zmniejsza. Ludzie, którzy ścigali i sądzili przestępczynie są na tyle prawdziwi, że dla dobra publicznego nie możemy ich poznać.

Często twórcy programu sięgają głębiej: ocenią polskie zbrodnie na tle innych podobnych aktów przemocy na świecie, wchodzą w psychikę tak zabójczyń, jak i ofiar oraz próbują wyjaśnić zło, które widzowie śledzą na ekranie. Rezultat tych starań muszą już ocenić sami widzowie.

III
W pierwszej odsłonie nowej serii przyjrzymy się sprawie Elżbiety M., zwanej Dusicielką z Tarnowa. Autorzy przybliżą postacie zarówno znane z mediów ogólnopolskich, jak i sprawy lokalne, często nierozpowszechniane w momencie trwania ze względu na dobro śledztwa lub osób zaangażowanych w sprawę. Jednak po tym, gdy zapada sędziowski wyrok, dzięki Polskim zabójczyniom widzowie mogą poznać aspekty sprawy wcześniej pomijane.

Śledząc annały polskiej kryminalistyki, na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to przestrzeń silnie zmaskulinizowana. Znani z policyjnych kronik oraz powieści sensacyjnych przestępcy to głównie mężczyźni, zwłaszcza ci spełniający stereotypowy obraz brutalnego twardziela, przeniesionego na polskie podwórko z klatek kina gangsterskiego. Twórcy Polskich zabójczyń dyskutują z tym medialnym wizerunkiem, podkreślając wyjątkowość i, zazwyczaj, brutalną i zbrodniczą oryginalność bohaterek.

IV
Czy trzeci sezon programu zachowa świeżość i dynamikę pierwszych dwóch? Niestety, materiału na kolejne odcinki nie brakuje, choć w tym roku twórcy programu będę sięgać nieco dalej w przeszłość polskiej kryminalistyki.

Wydaje się też że sama kronikarska i edukacyjna rola programu ewoluuje. Zobaczymy więcej namysłu nad psychologią i motywacją sprawczyń, a także rolą niedocenianych wystarczająco bohaterów tych zbrodniczych dramatów: policjantów, patologów i prokuratorów, piszących epilog do każdej z tych historii.

Polskie zabójczynie – premiery odcinków w piątki o 22:00 na kanale Crime+Investigation Polsat.

Polskie zabójczynie. Sezon 3

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.