Share

Oto pierwowzór Herkulesa Poirot!

Czy Jacques Hamoir, belgijski żandarm, był prawdziwym Herkulesem Poirot? Sprawa jest to nietypowa i godna rozpatrzenia! W czym rzecz?

Otóż... przed kiloma laty pojawiła się bardzo ciekawa koncepcja, wedle której pierwowzorem Poirota był niejaki Jacques Hamoir, emerytowany belgijski żandarm, z którym młoda Agatha Christie, królowa kryminału i literacka matka Poirota, najprawdopodobniej zetknęła się w czasie jednej z imprez charytatywnych. Do takich informacji dotarł Michael Clapp, emerytowany dowódca brytyjskiej marynarki, który wertując rodzinne dokumenty natrafił na intrygujące wieści. Okazuje się bowiem, że Alice Graham Clapp (babka Michaela Clappa) była wolontariuszka, która w czasie I WŚ światowej pomogła kilkuset Belgom znaleźć miejsce do zamieszkania. Wśród szczęśliwców był Jacques Hamoir, który wraz z synem znalazł schronienie w miejscowości Torquay w domostwie Pani Potts Chatto. I to właśnie tam doszło do spotkania pomiędzy Christie a belgisjkim żandarmem. Skąd zatem przypuszczenie, że to on stał się największą inspiracją do opracowania postaci kultowego detektywa? 

Po lewej archiwalna fotografia Hamoira, a po prawie zdjęcie David Sucheta, bodaj najsłynniejszego odtwórcy Herkulesa Poirot w historii 

Przede wszystkim zgadza się biograficzny rys. Poirot urodził się bowiem w Belgii, gdzie pracował jako oficer policji - podobnie, jak Hamoir. Po I wojnie światowej przeprowadził się do Anglii i rozpoczął drugą karierę, tym razem prywatnego detektywa. Dosyć zbliżony był również wiek dwójki mężczyzn, bo choć dokładana data narodzin Poirota nie jest znana, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć mógł być on równolatkiem Hamoira, który w 1914 roku miał 57 lat. Agatha Christie wielokrotnie przyznawała ponadto, że w jej rodzinnej miejscowości mieszkało wielu belgijskich uchodźców. Z całą pewnością stwierdzić można natomiast to, że imię i nazwisko Poirot "odziedziczył" po dwóch innych fikcyjnych detektywach - Hercule Popeau wymyślonym przez Marie Bellock Lowndes i Monsieur Poiret, który wyszedł spod pióra Franka Howela Evansa.

Źródło: The Telegraph

Jeśli jesteście zainteresowani tym, jakie tajemnice skrywała Agatha Christie, wówczas odsyłamy do tekstu, w którym przybliżamy królowę powieści detektywistycznych. Przypominamy również, że już wkrótce doczekamy się zupełnie nowego serialu z Herkulesem Poirot!

Oto pierwowzór Herkulesa Poirot!

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Bestsellery
Zobacz najpopularniejsze tytuły
Wydarzenia
Zobacz ostatnie wydarzenia ze świata kryminału

Ostatnie komentarze

Dodano przez: KamilJakiśtam

Polecani autorzy

Marta GuzowskaJacek OstrowskiKatarzyna KacprzakMałgorzata RogalaGrzegorz KalinowskiAlek Rogoziński

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.