Share

Czynnik diabła

Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlů. Placówka, wyposażona w najbardziej nowoczesny sprzęt, znajduje się w pewnej odległości od Pragi, w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju, przez personel nazywanych Drwalem, Klaunem, Kolekcjonerem Szkła, Wegetarianką, Skiomantą i Demonem. Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby u wszystkich tych pacjentów wyizolować archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła, nazywany przez niego czynnikiem diabła. Kiedy zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę pewien zatrważający wspólny element.

W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie, w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę w gazetach nazywanego Skórzanym Fartuchem, uświadamia sobie, że naśladuje on słynnego seryjnego zabójcę sprzed półwiecza, działającego w Londynie Kubę Rozpruwacza. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlů, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami, poza tym zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów.

Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku ta stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać.

Czynnik diabła
Autor:Craig Russell
Przekład:Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Premiera:2019-10-01
Liczba stron:584

oceń:

Dodaj komentarzKomentarze (0)
Powiązane
Zobacz informacje powiązane z tym autorem

ul. Borowskiego 2 lok. 205
03-475 Warszawa

Dane kontaktowe:

+48 22 416-15-81
kontakt@czytamykryminaly.pl 

Newsletter:
Zapisz się do newslettera i otrzymuj
najświeższe informacje ze świata kryminałów.
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
Token
© Czytamy Kryminaly - All Rights Reserved.